Trasa szybka, krótka, ekonomiczna i łatwa

Nawigacje GPS dają do wyboru kilka wariantów wyboru trasy. Czasem ustawia się domyślny wariant w konfiguracji urządzenia, innym razem oprogramowanie pozwala na każdorazowe wybranie trybu przed obliczeniem nowej drogi. Zależnie od urządzenia możesz napotkać różne opcje do wyboru. W większości nawigacji zobaczysz takie warianty, jak trasa szybka, krótka, ekonomiczna oraz łatwa. Szybka trasa to wybór drogi, która zgodnie z obliczeniami nawigacji pozwoli na dotarcie do celu w najkrótszym czasie. Ten tryb może obejmować np. autostrady czy obwodnice. Być może spalisz więcej paliwa i zapłacisz na bramkach, ale dotrzesz do celu najszybciej.

Krótka trasa oznacza drogę, która obejmuje najmniej kilometrów. Może to oznaczać przejazd przez centrum miejscowości lub chwilowy postój w korkach. Masz jednak pewność, że nie nadkładasz drogi podczas jazdy. Ekonomiczna trasa nie musi być ani krótka, ani najszybsza, jednak zapewni Ci najmniejsze zużycie benzyny i brak opłat na bramkach. To właściwy wybór dla osób, dla których priorytetem są najniższe koszty. Wariant ekonomiczny sprawi, że dojedziesz do celu nieco później i być może nadłożysz kilka kilometrów, ale na pewno nie wydasz więcej niż byś sobie tego życzył. Trasa łatwa to taka, gdzie na pewno się nie pogubisz i nie będziesz musiał kluczyć na zbyt wielu skrzyżowaniach i odnogach. Dodatkowo niektóre nawigacje GPS pozwalają osobno na zaznaczenie opcji omijania autostrad.

Można też często podać miejscowość, przez którą chcesz przejeżdżać, dzięki czemu jesteś w stanie ustalić optymalną trasę, gdy mniej więcej wiesz, jaką drogą powinieneś podróżować.