Nawigacja GPS z ostrzeżeniami

Podczas wybierania nawigacji GPS warto zadbać o to, by urządzenie było zaopatrzone w system ostrzeżeń, które pozwolą na bezpieczniejszą i bardziej wygodną jazdę. Nawigacja może pomóc w podniesieniu bezpieczeństwa zarówno dla kierowcy oraz pasażerów, jak i pieszych. Najlepiej, gdy nawigacja może ostrzegać o miejscach niebezpiecznych i przypominać o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze. Twoja nawigacja może np.

zwracać uwagę na przejazdy kolejowe. Mapy mają oznaczone miejsca, w których tory przechodzą przez drogę, więc będziesz widział przejazd, gdy zaczniesz się do niego zbliżać. Jednak system może też wydać ostrzeżenie głosowe, które nie pozwoli Ci na przeoczenie kolejowego szlaku. To samo dotyczy ostrych zakrętów.

Najbardziej niebezpieczne miejsca są często oznaczone na mapach GPS-ów i warto włączyć w urządzeniu funkcję, która będzie Ci podpowiadać, że zbliżasz się do ostrego zakrętu albo serii zakrętów. Nawigacja może ponadto ostrzegać przed pobliską szkołą albo przejściami dla pieszych. Bardzo przydatną funkcją jest też kontrola prędkości. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się zastanawiać, czy przypadkiem nie przegapiłeś jakiegoś znaku, bo teren wygląda na zabudowany, a oznaczenia nie pamiętasz i jedziesz 90 km/h.

W takim wypadku nawigacja zwróci Ci uwagę, że trzeba spuścić nogę z gazu. Wielu kierowców doceni też komunikaty głosowe na temat zmian ograniczeń prędkości oraz radarów drogowych. Czasem jedzie się na pamięć i nie zwraca uwagi na zmiany w organizacji ruchu. Zaktualizowana nawigacja poinformuje Cię o takich kwestiach.