Naucz się korzystać z nawigacji

Nawigacja GPS to bardzo duże ułatwienie dla kierowców. Nie musisz cały czas śledzić mapy, a nawet zapamiętywać drogi, bo urządzenie robi to za Ciebie. Właściwie pozostaje Ci jedynie słuchanie poleceń i spoglądanie na strzałki na ekranie. Mimo tego jednak nawigacja wymaga pewnej uwagi i nie warto całkowicie wyłączyć myślenia podczas jazdy z nawigacją GPS w aucie. Zacznijmy od tego, że warto się skupić przy ustawianiu drogi.

Czasem lepiej wybrać tryb najkrótszej drogi, a czasem tryb wskazywania najprostszej trasy albo i najtańszej. Prosta droga może oznaczać, że nie będziesz musiał jechać przez szereg miejscowości i uważać na dziesiątkach rond i skrzyżowań, bo np. nawigacja poprowadzić Cię obwodnicami albo autostradą. Niekoniecznie jednak będzie to trasa najkrótsza. To samo dotyczy funkcji omijania korków.

Niektóre nawigacje mają stały dostęp do bazy danych o wydarzeniach drogowych. Wówczas nawigacja w danej chwili „wie”, że na trasie formuje się korek i poprowadzi Cię tak, by go ominąć. Inne nawigacje bazują jedynie na średnich danych – np. godziny szczytu w wybranej miejscowości zwykle wiążą się z korkami na danej trasie, więc nawigacja uzna, że lepiej zmienić drogę. Kierowca powinien jednak zachować nieco własnego rozsądku, bo nawigacja może np.

wybrać mniej wygodny skrót albo w inny sposób utrudnić dotarcie do celu. Poza tym czasem komendy pojawiają się dość późno, więc podczas jazdy z nawigacją warto śledzić trasę i myśleć z wyprzedzeniem, by nie hamować w ostatnim momencie przed zakrętem.