Najlepsze foteliki samochodowe

Jakie są najlepsze foteliki samochodowe? Odpowiedź można skrócić w trzech punktach. Są to foteliki: dobrze dopasowane do samochodu, dobrze dopasowane do dziecka oraz uzyskujące wysokie wyniki bezpieczeństwa w crashtestach. Zacznijmy od tego pierwszego punktu. Fotelik samochodowy nie jest tylko dodatkiem wymaganym przez prawo ani siedzeniem, które ma sprawić, że maluchowi będzie się wygodniej jechało. Oczywiście te kwestie są bardzo istotne, ale fotelik ma przede wszystkim zapewniać odpowiednią ochronę. A to będzie możliwe tylko wtedy, gdy dobrze dopasujesz fotelik do auta. To znaczy, że musisz pojechać po fotelik własnym samochodem, przymierzyć go i kupić, jeśli będzie pasował.

Ewentualnie możesz zamówić fotelik, ale jeżeli nie pasuje do auta, to lepiej go odesłać niż uznać, że „jakoś to będzie”. To samo dotyczy dopasowania fotelika do dziecka. Wybierz odpowiednią kategorię wagową fotelika. Co ważne, nie można kupować fotelika na zapas. Rodzice czasem podchodzą do fotelików samochodowych, jak do kupowania ubrań – wybierają większy model, bo dziecko i tak zaraz urośnie. Jednak za duży fotelik będzie stanowił zagrożenie dla malucha, dopóki Twój potomek nie dorośnie do odpowiedniego rozmiaru! To oznacza, że na tego rodzaju wyposażeniu zdecydowanie nie można oszczędzać. Trzecia istotna kwestia to crashtesty.

Znane marki fotelików mogą się poszczycić dobrymi wynikami, a mniej znani producenci nie przedstawiają żadnych wyników… To znaczy, że nie masz pewności, jak fotelik zachowa się w trakcie kolizji i czy w ogóle ochroni dziecko.