Bezterminowa aktualizacja map

Producenci nawigacji samochodowych starają się przyciągnąć użytkowników na różne sposoby. Najczęściej kluczową rolę odgrywa cena nawigacji. W sprzedaży znajdziesz zarówno tanie urządzenia GPS, jak i sprzęty w cenie nowego iPhone’a.

Większość nabywców nie chce wydawać fortuny na nawigację, dlatego warto zastanowić się czy urządzenie za pieniądze, które chcemy wydać spełni nasze oczekiwania. Jedną z kluczowych kwestii jest aktualizacja map. Oczywiście sprzęt nadaje się do użytkowania tylko wtedy, gdy mapy odzwierciedlają aktualny stan dróg.

W naszym kraju jednak ciągle prowadzone są remonty, pojawiają się nowe drogi, a inne są czasowo wyłączone lub zamienione na odcinek wahadłowy. Nawigacja GPS powinna mieć najświeższe dane, by poprowadzić Cię do celu. Aby było to możliwe, niezbędna jest regularna aktualizacja mapy.

Urządzenie, które kupujesz może już mieć wgraną mapę, ale niekoniecznie będzie to najświeższa wersja. Poza tym mapa może się zdezaktualizować w toku używania urządzenie, bo po roku drogi mogą zostać mocno przebudowane na interesujących nas odcinkach. Problem w tym, że czasem za aktualizacje trzeba płacić, a czasem producenci nawigacji oferują darmowe odświeżanie map bez limitu czasowego.

Niektóre marki stawiają też na aktualizacje w abonamencie. Po prostu płacisz regularnie określoną kwotę i przez ten czas korzystasz w nowej mapy. Przed zakupem urządzenia zorientuj się, jak wygląda zakup map w przypadku wybranego modelu, bo może to być istotny koszt.